Paten Kategorisi Neden İptal Oldu

İstanbul yarı maratonundan bir süre sonra, istanbul maratonu paten kategorisine kayıt olanların ücretleri iade edildi ve bu sayede biz katılımcılar paten kategorisinin iptal edildiğini öğrenmiş olmuştuk. Daha sonraki günlerde organizasyon kayıtlı katılımcılara yolladığı bir mail ile durum hakkında bilgilendirme yaptı. Bu maili aşağıda paylaşıyorum.

Sevgili SUAT,

        İstanbul Yarı Maratonu ve İstanbul Maratonu’nda birlikte start aldık… Bu süre zarfında bir taraftan da organizasyon yapısının gelişime, iyileştirmeye açık alanları üzerine çokça çalıştık. İstanbul Maratonu, parkur özellikleri sebebiyle global anlamda koşu severlerin ilgi odağı ve bu ilgiyi daha da artıracak bir potansiyele sahip. Bildiğiniz gibi World Athletics (WA), koşuları derecelendirirken katılımcı sayısı ve organizasyon kriterlerinin yerine getirilmesini ön koşul olarak ele almakta.

        2023 yılı kayıt istatistiklerine baktığımızda geçtiğimiz yıl bu dönemlerdeki oranların önünde gittiğimizi görüyoruz. İstanbul Maratonu’nun Gold Label unvanını muhafaza edebilmek ve bir üst Label’a çıkabilmek için yukarıda değindiğimiz WA kriterlerini harfiyen yerine getirmemiz gerekiyor. Bu gereklilik, organizasyon yapısında bir takım değişiklikler yapmamızı kaçınılmaz hale getirdi.
        Bu değişiklik kapsamında 2023 yılı İstanbul Maratonu’ndan, paten kategorisini yarış bünyesinden çıkarma kararı aldık.

        Organizasyonun bütününe baktığımızda;

        World Athletics kurallarını eksiksiz yerine getirebilme zorunluluğu ve kullandığımız ölçüm sistemlerinin paten yarışına uygun olmaması bizi bu kararı almaya sevk etmiştir.

       İstanbul Maratonu, ülkemizin en geniş katılımlı, uluslararası akredite yol yarışıdır. Yarışın kurallarıyla sürdürülebilir olması için aldığımız bu kararı anlayışla karşılamanızı diliyor, organizasyonel değişiklik nedeniyle iade hakkınızın bulunduğunu bilgilerinize sunarız. 

Katılımcılara iletilen mail bu şekildeydi. Belki de paten kategorisinin gözden çıkarılmasının nedenlerinden birisi de yıllar içinde git gide düşen katılımcı sayısıdır. Maraton güzergahındaki barbaros inişi ve tam inişin dibinde bulunan ölçüm noktası patenciler için oldukça tehlikeliydi ancak; hiç değilse yarı maratondaki paten kategorisi korunabilirdi. Ölçüm sistemlerinde ufak değişikliklere gidilebilirdi. İstanbul maratonu ve yarı maratonu ile kıyaslanamayacak büyüklükte olan diğer yarışlarda bile patencilerin takılmadan geçebileceği ölçüm sistemleri kullanılırken, böyle büyük bir organizasyonun ölçüm sistemleri uygun olmadığından dolayı pateni iptal etmesi, bu yarışlarda paten kategorisini istememelerinin bir göstergesi olabilir mi? Spor istanbul merkezine giden arkadaşlara bahsedilen sadece paten yarışı yapma düşüncelerini kısa sürede gerçekleştirmelerini ümit ediyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın