30 yaşında in-line patene başlamak :)

Fitness ve Quad tarzı ile ilgili konuları buraya açabilirsiniz.

Moderatör: SuatKumas

SSlayer
Suskun üye
Suskun üye

30 yaşında in-line patene başlamak :)

Mesaj gönderen SSlayer » 25 Haz 2013, 11:12

Hepinize öncelikle merhaba. Ben senelerdir hayalim olan şeyi gerçekleştirme adına dün akşam İntersports'dan bir adet rollerblade spiritblade serisi bir paten alarak başladım. Fakat hiç bir bilgim yok. Araştırdığım kadarıyle yürüme ve duruş ile ilgili videolar seyrederek onları uyguladım. dün akşam boş bir basket sahasında bu egzersizleri yaptım. hatta hafif meyilli bir yer olduğu için nizami olduğunu düşündüğüm bir şekilde -ki etrafımdakilerin demesi- 5 6 metre gidip standart topuk freniyle durdum. Şimdi sizlerden isteğim bana ilk başta yapmam gereken egzersiz veya hareketleri söylerseniz çok memnun olurum. Olmazsa zaten suadiye sahile inip oradaki skater arkadaşların yakasına yapışmayı düşünüyorum :P Daha önceden skateboard geçmişim var, ama onu bile kullanmayalı 15 sene oldu. bunu da bilin istedim:)

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür eder, aranıza katılmanın güzel bir duygu olduğunu farketmiş bulunmaktayım.

Kullanıcı avatarı
soothsayeren
Suskun üye
Suskun üye

Mesaj gönderen soothsayeren » 25 Haz 2013, 12:04

bende yeni başladım sayılır... öncelikle üzerinde tam olarak dengeyi sağlamınız önemli. bana verilen tavsşyeler bu şekilde. fazla hızlanmadan dengeyi koruma ve sonra sağa sola dönüşler ve fren ondan sonrası gelir zaten :) hayırlı olsun patenleriniz. kazasız binersiniz inş...
SEBA FRX80

Kullanıcı avatarı
SuatKumas
Site Admin
Site Admin
Patene Başlangıç: 01 Oca 2002
İletişim:

Mesaj gönderen SuatKumas » 25 Haz 2013, 15:40

Merhaba Hoşgeldınız

Yenı baslayan bırının yapması gereken, kendını durdurabılecek kadar fren yapabılmektır baslangıc olarak.

Ilk zamanlar dengenın oturması ve paten ıyıce alısılması ıcn yapılması gereken sadece düz mesafeler arası kaymaktır. Bu esnada zaten fren yada manevra yapmak zorunda kalınılacak ve bunlarda gelısecektır.

Tek bır alanda durup dönüp durmayı pek tavsıye etmıyorum.
Boş bır alanda Topuk fren ve kar sapanı frenleme ıcın calısılabılır.
Ardından sahilde ufak turlar atmakta fayda var. Denge ıyıce oturduktan sonrada çeşitli hareketler çalışıabılır. Şu anda geri kaymak , cross yapmak yada şıçrayıp ters donmek gıbı seyler yapılasına gerek yok bence. ( kı bu tum yenı baslayanların bir hışımla yapmak istedikleri şeylerdir. ) Önce denge otursun , sonra gerisi gelir.

SSlayer
Suskun üye
Suskun üye

Mesaj gönderen SSlayer » 26 Haz 2013, 10:38

Agissu yazdı: Şu anda geri kaymak , cross yapmak yada şıçrayıp ters donmek gıbı seyler yapılasına gerek yok bence. ( kı bu tum yenı baslayanların bir hışımla yapmak istedikleri şeylerdir. ) Önce denge otursun , sonra gerisi gelir.

Hocam çok şükür o tip atraksiyonlara girişmek gibi bir niyetim olsaydı fitness almazdım. Amacım düzgün bir şekilde atliim motoruma ineyim sahilime akşam sporumu yapayım. Sonra döneyim evime. Bir süre daha basketball sahası eğitimine devam edeyim. Aklıma birşey takıldığında sizi rahatsız ederim artık:)

Xorox
Suskun üye
Suskun üye

Mesaj gönderen Xorox » 10 Tem 2013, 08:22

Ben'de 34 yaşından sonra başladım nolur ki :) dün aldım bende rollerblade spark 80 , evde koridorda çalıştım biraz bugün caddebostana doğru ufak ufak gitmek lazım bir gösteren yardım eden olursa kısa sürede çözebileceğime inanıyorum :)

Kullanıcı avatarı
Serkan Taskin
Patentürk Olmuş
Patene Başlangıç: 03 Tem 2016

Mesaj gönderen Serkan Taskin » 10 Tem 2013, 09:28

31 yaşındayım. Bu yıl hız pateni dünya şampiyonasına ülkemizi temsil edeceğiz. Ertesi ay da bireysel olarak Berlin'deki hız pateni maratonuna katılıyorum. Yaşınızda herhangi bir problem yok. Öğrenme zorluğu da yaşamazsınız.

Tavsiyem başlarda ayırabildiğiniz kadar çok zaman ayırmaya çalışın. Keza haftada 1-2 saat ile olmaz. Bir süre sonra beceremeyeceğinizi düşünüp bırakırsınız.
Türk takımı Dünya Tekerlekli Hız Pateni Şampiyonası'na katılıyor. http://www.oostende2013.com

Baraksas
Suskun üye
Suskun üye
Patene Başlangıç: 03 Tem 2016

Yaş ve Çalışma

Mesaj gönderen Baraksas » 30 Tem 2013, 13:16

Merhaba, sanırım yaşınızı çok görüyorsunuz. Ben 52 yaşındayım bir hafta önce paten aldım ve toplam 4 kez çalışabildim. Bana göre ilk başlarda en az gün aşırı antreman yapmak gerekli. Beynimiz yere sağlam basmak varken kaymayı ilk başlarda pek kabullenmek istemiyor. Bunu da yenmenin çaresi sık antreman yapmak bence. İyi patenler...

Serdaromay
Suskun üye
Suskun üye
Patene Başlangıç: 15 Eyl 2017

Re: 30 yaşında in-line patene başlamak :)

Mesaj gönderen Serdaromay » 18 Eyl 2017, 13:12

41 yaşında başlayan başka bir arkadaşınızdan herkese merhaba :).

Kullanıcı avatarı
SuatKumas
Site Admin
Site Admin
Patene Başlangıç: 01 Oca 2002
İletişim:

Re: 30 yaşında in-line patene başlamak :)

Mesaj gönderen SuatKumas » 18 Eyl 2017, 13:43

Serdaromay yazdı:41 yaşında başlayan başka bir arkadaşınızdan herkese merhaba :).
Önemli olan başlamak , yaş sorun değil :)
Hoşgeldin