Snickers Cross Turkiye

snickers
Üç patenci arkadaş geçen hafta İstanbul’dan yola çıktı. Patenleriyle 58 günlük bir yolculuktan sonra mayıs ayında Şanlıurfa’ya ulaşmaya çalışacaklar. Snickers sponsorluğundaki Cross Türkiye maratonunda 1500 kilometreyi aşan bir mesafeyi kat etmeye çalışacaklar. Yol boyunca kaza ihtimaline karşı bir araç üç kişilik ekibe eşlik edecek.

BOZUK YOLLARA VE ARAÇLARA ÖNLEM

Anadolu yollarında bu üçlüyü en çok yol şartları zorlayacak. En başta Türkiye’deki karayolları pek geniş değil, emniyet şeritleri dar. Bu yüzden yol boyunca yan yana değil tek sıra halinde arka arkaya ilerleyecekler. Herhangi bir kaza tehlikesi yaşamamaları için bir araç önden giderek onlara eşlik edecek. Bu araçta ekibe gerekecek her türlü malzeme de bulunacak. Düşük kalitedeki asfalta karşı ise büyük tekerlekli patenler kullanacaklar. Kötü hava şartlarına karşı da termal giysi giyecekler.

Güneş Cino, motorlu taşıtların tacizine uğramazlarsa başka bir sorun çıkmayacağını düşünüyor. “Bizim için en konforlu paten modelini seçtik. Bunların büyük tekerlekleri sayesinde her adımda daha fazla mesafe gideceğiz. Ayrıca, tırmanma bölümlerinde baton kullanacağız.”

BU MARATON UĞRUNA İSVEÇ’TEN GELDİ

Aynı zamanda beden eğitimi öğretmenliği yapan Tan Uysaloğlu birkaç yıldır İsveç ile Türkiye arasında dönüşümlü bir hayat sürüyor. Bu maraton fikrinin çekiciliği nedeniyle İsveç’ten erken dönmüş bu yıl. “Bence Cross Türkiye sayesinde tüm ülkede tekerlekli paten daha fazla tanınacak. Herkese pateni bir oyun değil aslında futbol, basketbol gibi ciddi bir spor dalı olduğunu anlatmaya çalışacağız.”

Maraton boyunca günlük programları da şimdiden belli. Her sabah saat 9’da yola koyulacaklar. İki-üç saat yol yaptıktan sonra öğle molası verip yemeklerini yiyecekler. Yemek arasından sonra iki-üç saat daha ilerleyip günü tamamlayacaklar. Her gün yolda kalacakları saati biraz da ortalama hızlarına göre ayarlayacaklar. Akşamları konaklamak için en yakın büyük şehre geri dönüp, ertesi gün kaldıkları noktadan devam edecekler. Tüm bu serüven kasklarındaki mini kameralarla da kaydedilecek.

SNICKERS CROSS

Organizasyonun web sitesinden resimlere ve videolara ulaşabilir. Gelişmeleri takip edebilirsiniz.

PATENE KATKISI

Patenin tanınmasına oldukça yarar sağlayacak bir olay. Artık insanlar patenci görünce daha az şaşırcaklar belkide. Her ile bir skate park açıldığı günleri görmek dileğiyle. Güney’e Tan’a ve İlhan’a kayın sağlıcakla diyoruz :=) Kolay gelsin.

Linkler :
http://www.snickers.com.tr/crossturkiye/
http://www.hurriyet.com.tr/pazar/6196446.asp?gid=59

You may also like...